Friss hírek

Xubuntu 32 bit Itt a harmadik frissítés Szkript alapú hangolás DualBoot rendszerek Nyugdíjazzák a Gorillát! Továbbfejlesztett Inkscape Ismét Madagaszkár Az Inkscape renoválása Korábbi híreink

Ajánlások

Ubuntu.COM Ubuntu.HU Gnome.ORG LibreOffice.COM Inkscape.ORG Krita.ORG

Híroldalak

omg! ubuntu! FOSS Linux It's FOSS Debug Point Full Circle Magazine (EN) Full Circle Magazine (HU) TecMint MakeTech Easier Linux Capable Hasznos cikkek

Egyéb oldalak

Ubuntu Releases Ubuntu Releases (NIIF) DistroWatch Linux Config Linux Journey

Használt gépek

Computer Imperium Furbify Jebeto

Online kapcsolat

Konzultáció

Célegyenesben a Víziló

Készült: 2021. április 3.

A Gorilla végleges megjelenése óta használom az Ubuntu Linux legújabb fejlesztés alatt álló, rövid távon támogatott (STR), új fejlesztésekkel telepakolt 24. operációs rendszerét, a 21.04-et, azaz a Hirsute Hippo-t, vagyis a Szőrös Vízilovat. Ezt megelőzően az STR rendszerek közül csak a Gorilla kapott tőlem olyan kitüntető figyelmet, hogy az első fejlesztési bild-től kezdve külön gépre telepítettem, amit napi rendszerességgel frissítettem és használtam is munkám során.

A 21.04 LiveCD telepítőkészlete

A 21.04 LiveCD telepítőkészlete

Március utolsó napján a Canonical szakemberei célegyenesbe állították a Vízilovat és releases.ubuntu.com oldalon elérhetővé tették a 21.04 bétatesztelésre kiadott verzióját. A várhatóan 2021. április 22-én debütáló és az ezt követő 9 hónapban támogatott operációs rendszert ezúttal az otthoni Lenovo V130 Virtual Box környezetébe telepítettem. A telepítés cirka 9 percen belül tökéletesen le is futott. A szokásos „kötelező” frissítésekkel és a nyelvi csomag telepítésével együtt is csak összesen 18 perc kellett a teljes rendszer hadrendbe állításához. Az azért kicsit meglepett, hogy nem egész két nap alatt a fejlesztő fiúknak sikerült egy közel 200 MB terjedelmű csomagot frissíteni.

Telepítés

A telepítést a Live verzió „Kipróbálás” módjában hajtottam végre. Az automatikus lemezkiosztás kiválasztásának eredményeként 3 partíció jött létre a 18 GB-os virtuális lemezen (VirualBox környezet). Egy 1 MB-os BIOS Boot, egy 530 Mb-os EFI (fat32 típus) és egy 17 GB-os Root (ext4 típus). A béta állapot még tetten érhető a telepítés során, ugyanis annak ellenére, hogy a Canonical már bejelentette a telepítő készlet jövőbeli újragondolását, itt még a 20.10-es Gorilla „málnás” képei szórakoztatnak a telepítés közbeni várakozás során.

A telepítést követően – a hangkezeléstől eltekintve – természetesen felkerült minden olyan további alkalmazás és bővítés, amelyek számomra a mindennapi munkához nélkülözhetetlen. Grafikus programok, Shell bővítmények, ablakos fájlkezelő, webböngésző, rendszer kezelő és finomhangoló programok és végül a képernyőfelvevő és videólejátszó is. A telepített alkalmazások az alábbi ábrákon részletesen is megtekinthetőek.

Alkalmazásrács a saját alkalmazásokkal együtt

Alkalmazásrács a saját alkalmazásokkal együtt #1.

Alkalmazásrács a saját alkalmazásokkal együtt

Alkalmazásrács a saját alkalmazásokkal együtt #2.

Alkalmazásrács a saját alkalmazásokkal együtt

Alkalmazásrács a saját alkalmazásokkal együtt #3.

Akkor lássuk mit is kapunk

Az Ubuntu témakörben fontosnak számító szakírók úgy látszik egyetértenek abban, hogy ez a kiadás nem a nagy újítások és a kiemelkedő újdonságok világát hozza a rendszer kedvelői számára. Ennek ellenére természetesen vannak új elemek a korábbi 20.10-es Gorillához képest is:


Energiaprofil a Beállításokban

Energiaprofil a Beállításokban

A fejlesztés keretében megújult a Mozilla Firefox, a Mozilla Thunderbird és a LibreOffice is, amelyek a rendszert képező felhasználói programok bázisát jelentik. A GNOME 40 pár új alkalmazása is beköszön a 21.04 operációs rendszerbe, így megújult a Rendszerfigyelő, a Lemezhasználat-elemző és a Karakterek alkalmazás is.

Azonban az Ubuntu Szoftver, a Nautilus és a ToDo, no meg a Evince továbbra is a 3.38-as verziókkal jelentkezik az új környezetben. Frissült a Python és a PHP környezet is, valamint a fejlesztő környezetek között megújult a Perl és a Ruby is.

Az alapértelmezett alkalmazásrács elemei

Az alapértelmezett alkalmazásrács elemei #1.

A figyelmesebb szemlélődő észreveheti, hogy a GNOME 40 mellőzésének ellenére pár alkalmazása bekerült az új rendszerbe. Ilyenek a Calculator (számológép), a Clocks (Óra) és a Disk Utility (Lemezek) program is.

Frissültek egyes alrendszerek is, így a PulseAudio, BlueZ és a NetworkManager is.

Számomra fontos volt még annak ellenőrzése is, hogy milyen változások történtek az Ubuntu repókban? Örömmel állapítottam meg, hogy a 20.04-hez képes sok felhasználói program már frissített verzióval várja a felhasználókat. Ilyenek az Inkscape, a Krita és neofetch is.

Az alapértelmezett alkalmazásrács elemei

Az alapértelmezett alkalmazásrács elemei #2.

Egy gyors verzióleltár

Az alábbi kis táblázatban összefoglaltam a rendszer, valamint a saját szempontomból fontosabb komponensek verzió változásait az Ubuntu 20.04.2 LTS változathoz képest. A táblázat első felében a rendszer fontosabb elemei, a második felében a számomra kedves szoftverelemek találhatóak.

komponens20.04 Fossa21.04 Hippo
Grafikus környezetXorg X11Wayland
Kernel5.8.0-485.11.0.13
GNOME3.36.83.38.5
Nautilus3.36.33.38.2
Gedit3.36.23.38.1
Terminal3.36.23.38.1
Bash5.0.175.1.4
Ubuntu Szoftver3.38.13.38.1
Mozilla FireFox87.087.0
Mozilla Thunderbird78.7.178.8.1
LibreOffice6.4.6.27.1.2.2
Inkscape0.92.51.0.2
Krita4.2.94.4.3
Neofetch7.0.0.17.1.0

De milyen hiányérzetünk lehet?

A korábban beharangozott, aztán később gyorsan korrigált információknak megfelelően nem került bele a rendszerbe a GNOME 40 támogatása, amely alapvetően annak köszönhető, hogy az új shell változásai indokolatlanul nagy kockázatot jelentettek volna ebben a verzióban, ami időhiány miatt nem volt vállalható a fejlesztők szerint. Ennek megfelelően sajnos nem része a GTK4 sem az új rendszernek. (Itt jegyzem meg, hogy azért ez annyira nem fájó pont, ugyanis túl sok GTK4 alapú alkalmazás azért még nem szaladgál a világban.)

Mi az ami még fontos lehet?

A Wayland környezet alapértelmezetté tétele nem jelenti a Xorg X11 rendszer száműzetését. (Hála a jó Istennek, mert így sajnos ugrott volna a VokoScreen, amellyel az oktatóvideókat szoktam készíteni. Ez azért nagy érvágás lett volna.) Ugyanis a belépés során választhatunk a két ablakozós környezet között.

Az Ubuntu 21.04 Béta letöltése

Az alábbi gombra kattintva elérheti a Víziló 2.6 GB méretű ISO formátumú telepítőkészletét. Amennyiben jobban kedveli az alternatív letöltési módokat, akkor látogasson el az Ubuntu 21.04 Release oldalára.

Pár észszerű javaslat

Én nem igazán javaslom, hogy a jelenlegi LTS rendszerünket (20.04.2 Focal Fossa) frissítsük erre a verzióra. Még akkor sem, ha a beharangozott április 22-i napon megjelenik a verzió végleges kiadása. Az érdeklődők számára amennyiben megoldható egy külön gépet, vagy amennyiben erőforrásaink ezt lehetővé teszik, akkor a 20.04 alatt egy virtuális dobozba telepítést javaslok.

Sok sikert kívánok mindenkinek az Ubuntu Linux legújabb 24. kiadásának használatához!

Amennyiben elakadna a telepítés során, vagy esetlen nincs elegendő bátorsága egy új operációs rendszer telepítéséhez, akkor az oldalon megtalálható elérhetőségek bármelyikén keressen! Szívesen segítek Önnek Ubuntu problémáinak megoldásában.

1987 óta vagyok informatikus. 17 évig tanítottam alkalmazott informatikát. 2009 óta használok több gépen is különféle Ubuntu Linux operációs rendszert. Ezt az oldalt szórakozásból, a kezdő Ubuntu használók támogatása érdekében gondozom.