Friss hírek

Xubuntu 32 bit Itt a harmadik frissítés Szkript alapú hangolás DualBoot rendszerek Nyugdíjazzák a Gorillát! Továbbfejlesztett Inkscape Ismét Madagaszkár Az Inkscape renoválása Korábbi híreink

Ajánlások

Ubuntu.COM Ubuntu.HU Gnome.ORG LibreOffice.COM Inkscape.ORG Krita.ORG

Híroldalak

omg! ubuntu! FOSS Linux It's FOSS Debug Point Full Circle Magazine (EN) Full Circle Magazine (HU) TecMint MakeTech Easier Linux Capable Hasznos cikkek

Egyéb oldalak

Ubuntu Releases Ubuntu Releases (NIIF) DistroWatch Linux Config Linux Journey

Használt gépek

Computer Imperium Furbify Jebeto

Online kapcsolat

Konzultáció

Elérhető az ELSŐ frissítés

Készült: 2020. augusztus 11.

Itt van és természetesen letölthető az Ubuntu első 20.04 (Focal Fossa) telepítő frissítése, amely összegyűjtve tartalmazza az összes hibajavítást, több alkalmazás frissítését, a beépített teljesítmény-javításokat és persze a biztonsághoz kötődő javításokat és frissítéseket.

Mindenképpen frissítenem kell?

Amennyiben már a 20.04 Focal Fossa rendszert használod, akkor nincs szükséged frissítésre, vagy újratelepítésre, mert az időközi frissítések (ha már végrehajtottad őket) mindent elvégeztek helyetted. Egy már meglévő és "rendszeresen" frissített Fossa rendszeren a Beállítások > Névjegy panelen az Operációs rendszer neve sorban Ubuntu 20.04.1 LTS feliratnak kell látszania.

Focal Fossa - 20.04.1 LTS

Egy frissített 20.04 LTS rendszer Névjegy paneljének tartalma

Mi a helyzet a kernel frissítéssel?

Sajnos ebben a telepítő verzióban még a 20.04-be beépített kernel, azaz a Linux 5.4 található. A 20.04.2 frissítés valamikor 2021 év elején esedékes, amiben már várhatóan egy frissített Linux kernel kerül beépítésre. Ez a mai ismeretek szerint az 5.8 lenne (vagy esetleg egy frissebb).

linux kernel verzió (neofetch)

Egy frissített 20.04 rendszer adatai a NEOFETCH alkalmazás alapján

Amennyiben tiszta telepítést készítenél, akkor már mindenféleképpen a legújabb 20.04.1 telepítőkészletet használd, amit letölthetsz az Ubuntu kiszolgálóról, vagy az alábbi hivatkozásról.

Ha jobban szereted a Torrent letöltéseket, akkor pedig használd ezt:

Milyen újdonságok vannak az Ubuntu 20.04.1-ben?

Röviden? Semmilyen! Mint azt fentebb is írtam alapvetően hiba- és biztonsági javításokat, valamint frissítéseket tartalmaz az új ISO telepítőkészlet. Ha nagyon érdekel, hogy pontosan mit érintettek ezek a frissítések és javítások, akkor látogass el az alábbi oldalra: Változás összefoglaló.

Azért egy rövid kis listát megosztok veletek:

Pár fontos információ

Amennyiben te még a jól bevált 18.04 valamelyik frissített verzióját használod, akkor mostanában kell megkapnod a verziófrissítésre vonatkozó jelzést. Ha úgy döntesz, hogy szívesen használnád a jelentősen megújult Focal Fossa operációs rendszert, akkor még mielőtt kattintanál a Frissítés gombra gondold át, hogy mire is kell figyelemmel lenned:

  1. Van biztonsági mentésed a jelenlegi adataidról?
  2. Van stabil Internet elérésed?
  3. Van bőséges szabad kapacitás a tárolódon?
  4. Notebook gép esetén megfelelő az akku töltöttsége?

Azt sem árt számításba venni, hogy az általad használt alkalmazások mindegyike rendelkezik-e Ubuntu 20.04 kompatibilis verzióval, vagy sem!? Minél több telepített alkalmazással, beépülővel rendelkezik a 18.04-es rendszered, annál nagyobb a valószínűsége, hogy vagy nem fognak működni az új rendszer alatt, vagy ezek frissítésére is megfelelő figyelmet kell fordítanod.

Tehát csak óvatosan a teljes verziófrissítéssel!

Én az óvatos duhajok közé tartozom. Soha nem szoktam teljes verziófrissítést alkalmazni éles rendszeren. Ehelyett inkább egy tesztgépen telepítem az új rendszert és erre rakom fel az általam használt alkalmazásokat, beépülő programogat, egyebeket. Ha már minden megy, akkor jöhetnek az adatok a régi operációs rendszerből. Ha a migráció 100%-ban működőképes, akkor kerül vissza minden az eredeti gépemre, persze egy teljes rendszertörlést követően.

1987 óta vagyok informatikus. 17 évig tanítottam alkalmazott informatikát. 2009 óta használok több gépen is különféle Ubuntu Linux operációs rendszert. Ezt az oldalt szórakozásból, a kezdő Ubuntu használók támogatása érdekében gondozom.