Friss hírek

Xubuntu 32 bit Itt a harmadik frissítés Szkript alapú hangolás DualBoot rendszerek Nyugdíjazzák a Gorillát! Továbbfejlesztett Inkscape Ismét Madagaszkár Az Inkscape renoválása Korábbi híreink

Ajánlások

Ubuntu.COM Ubuntu.HU Gnome.ORG LibreOffice.COM Inkscape.ORG Krita.ORG

Híroldalak

omg! ubuntu! FOSS Linux It's FOSS Debug Point Full Circle Magazine (EN) Full Circle Magazine (HU) TecMint MakeTech Easier Linux Capable Hasznos cikkek

Egyéb oldalak

Ubuntu Releases Ubuntu Releases (NIIF) DistroWatch Linux Config Linux Journey

Használt gépek

Computer Imperium Furbify Jebeto

Online kapcsolat

Konzultáció

Elindultunk...

Készült: 2020. június 17.

Eljött ez a pillanat is! Régóta tervezgetem, hogy kedvenc Linux disztribúcióm bemutatását és használatának ismertetését egy weboldalon keresztül teszem meg, segítve mindazoknak, akik a Microsoft rendszerek világából szabadulni szeretnének. Régi DOS/Windows motoros vagyok, 1983 óta foglalkozom számítástechnikával, így nagyjából képben vagyok a közel 40 év történéseivel. Ezért joggal gondolom, hogy tudom mit beszélek (bocsika, írok). A DOS 2.00 volt az első PC-s operációs rendszerem, aztán sok-sok évvel később a Microsoft Windows 2.0 volt az első Microsoft által készített grafikus felhasználói felületem.

Hosszú út vezetett az Ubuntu Linux operációs rendszerig. Kacskaringók és kitérők tűzdelték a rögös utat. Próbálkozások és elkeseredések. Minden olyan kellemetlenséget végigjártam, amit a Windows használók szinte mindegyike, amikor más utakon próbál meg előrébb jutni. A Warthog volt az első Ubuntu Linux, amit kipróbáltam. Rövid 2 hónapos próbálkozás után feladtam, annak ellenére, hogy szerver oldalon a SlackWare Linux már 3 éve biztosította egyéni vállalkozásom és lakókörnyezetem Internetes jelenlétét. 2008-ig nem is kísérleteztem, majd jött a Heron. Ez már sokkal barátságosabbnak tűnt számomra, de még mindig voltak kifogásaim, így a váltás ismét elmaradt. Azonban a Koala már elfoglalt egy teljesen önálló partíciót az asztali gépemen és maradt is a Lynx megjelenéséig.

Slackware Server

Slackware Server telepítése, amitől a hideg kirázza a Windows felhasználókat :)

A Lynx volt az első olyan Ubuntu, ami már meggyőzött arról, hogy van remény és van jövő a Windows nélkül is. A Lynx rendszert előbb a Quetzal, majd rövid időn belül a Ringtail váltotta. Fél év múlva pedig már a Salamander adta az alapot, mint második oprendszer az asztali gépemen. Mivel korábban a közügyekben való részvételem erősen megváltozott, hozzájutottam egy laptophoz, amelyre (nem volt kérdés) csak Ubuntu Linux került, ami a korábban említett Salamandra volt.

Erre a gépre került első és egyedüli LTS rendszerként a Tahr. Őt a Xerus váltotta 2016-ban. A Beaver már nem is tudta, hogy létezik Windows az otthoni környezetben, ugyanis addigra már az otthoni asztali gépemre is Xerus került, így a hálózatban csak Ubuntu Linux és Android rendszerek beszélgettek egymással. Most ahogy rendezgetem gondolataimat az Ubuntu Linux operációs rendszerrel kapcsolatosan tűnik fel, hogy nem voltam egy nagy kísérletezgető. A kezdeti próbálkozások után meglepő, hogy az utóbbi kilenc LTS közi verziókat még csak ki sem próbáltam. Ez így most meglepő még számomra is.

Saucy Salamander

Ubuntu 13.10 - Saucy Salamander operációs rendszer

Azonban a jelenlegi Fossa verziót már első teszt verziójának megjelenése óta nyüstölöm. A legújabb laptopomon már márciusban véglegesítettem a tesztverziót, mint éles rendszert. Pedig mindenhol arról beszélnek, hogy ilyet ne tegyünk. Engem már akkor meggyőzött. Így ennek az évnek áprilisában megjelenő végleges változat már csak egy helyre kerülhetett fel, amin még mindig a Windows 10 uralkodott. Ez pedig a lányokkal közös vállalkozásunk irodájában működő asztali gépem. Áprilisban innen is száműzve lett a Microsoft. Ezzel a Linux (mondjuk inkább GNU/Linux, ami lássuk be nem teljesen korrekt) egyeduralkodó operációs rendszerré vált a környezetemben.

Az eddig bejárt utam indította bennem azt a gondolatot, hogy a korábban készítgetett dokumentációkat, leírásokat és videókat, újra kellene gondolni és tematikusan összerakni egy olyan oldalon, ahol bárki megismerheti, hogy milyen teendője van, ha úgy dönt, hogy a jövőt egy Linux operációs rendszer támogatását igénybe véve szeretné megélni.

Bionic Beaver

Ubuntu 18.04 - Bionic Beaver operációs rendszer - az általam nagyon kedvelt előd

A jelenlegi állapot csak indulás. Szeretném, ha az oldal egy folyamatosan változó valami lehetne. Első körben felkerülnek mindazon anyagok (persze kicsit újraszerkesztve), amelyek már máshol korábban megjelentek. Szeretném, ha az ide látogatók aktívan részt vennének az oldal "szerkesztésében". Kérdéseik és véleményeik erősen hatni fognak a megjelenő tartalmakra. Nem mondom, hogy mindenre azonnal reagálni fogok, de hogy befolyásolni fogja a megjelenő anyagokat a látogatók véleménye az 100%. Kellemes olvasgatást, jó tanulást és persze sok sikert kívánok mindenkinek!

1987 óta vagyok informatikus. 17 évig tanítottam alkalmazott informatikát. 2009 óta használok több gépen is különféle Ubuntu Linux operációs rendszert. Ezt az oldalt szórakozásból, a kezdő Ubuntu használók támogatása érdekében gondozom.