Friss hírek

Xubuntu 32 bit Itt a harmadik frissítés Szkript alapú hangolás DualBoot rendszerek Nyugdíjazzák a Gorillát! Továbbfejlesztett Inkscape Ismét Madagaszkár Az Inkscape renoválása Korábbi híreink

Ajánlások

Ubuntu.COM Ubuntu.HU Gnome.ORG LibreOffice.COM Inkscape.ORG Krita.ORG

Híroldalak

omg! ubuntu! FOSS Linux It's FOSS Debug Point Full Circle Magazine (EN) Full Circle Magazine (HU) TecMint MakeTech Easier Linux Capable Hasznos cikkek

Egyéb oldalak

Ubuntu Releases Ubuntu Releases (NIIF) DistroWatch Linux Config Linux Journey

Használt gépek

Computer Imperium Furbify Jebeto

Online kapcsolat

Konzultáció

Beindult a szőrös víziló

Készült: 2020. november 8.

Kicsivel több, mint fél éve használható az Ubuntu Linux utolsó LTS (hosszú távon támogatott) verziója a 20.04, vagy kódnevén Focal Fossa. Be kell valljam, ezt a verziót ugyanolyan gyorsan a szívembe zártam, mint elődjét a bionikus hódot. Ha csak valami csoda nem történik, akkor biztos, hogy 2022 áprilisáig a főgépeimen is marad, ahogy a 16.04-es verziótól minden LTS verzió a következő főverzióig teljesített szolgálatot az otthoni és munkahelyi asztali gépeken, valamint a mindenkori kedvenc notebook számítógépemen.

Rövidtávú támogatás

Az elmúlt 4-5 évben nem nagyon foglalkoztam az Ubuntu Linux rövid távon (6 hónapos frissítési ciklusban) támogatott verzióival. Időközönként, ha valami nagyon felkeltette az érdeklődésem, akkor pár napra fel-fel kúsztak egy oktatós notebook gépre, de amint választ kaptam a keresett dologra, máris mentek a felejtés homályába. Ám amióta úgy döntöttem, hogy komolyabb internetes támogatást adok azok számára, akik a Micro$oft rendszerei után valamilyen hatékony, jól használható és főleg kedvező árú operációs rendszert szeretnének használni, változott a hozzáállásom a főverziók közötti kiadások megítélésében.

A sorban az október végén kiadott 20.10 verzió, a Groovy Gorilla lett az első. Ez a verzió már nem csak pár napot kapott ideiglenesen egy hordozható oktatási gépen, hanem már a fejlesztés ideje alatt virtuális környezetbe költözött az otthoni főgépemen, és kibérelt egy kicsit megkopott asztali gépet is a melóban. Mind a két felület megkapta az összes olyan alkalmazást, amelyek a főgépeken is rajta vannak. Azaz a teljes C és Web (html, php, mysql, javascript) fejlesztői-, valamint grafikus- és multimédiás környezetet. Azaz most már közel 2 hónapja ez a verzió is aktív használatban van.

Harmadszor jön a HH (Ubuntu Mascot)

Még csak pár napos volt a végleges Gorilla, amikor a frissítéseket végző alkalmazás egy számomra eddig szokatlan üzenettel jelentkezett. Közölte, hogy a pár napos Gorilla frissíthető egy újabb verzióra. Hirtelen gondolkodnom kellett, hogy akkor most mi is van, de az Internet mindenre gyorsan választ adott. Pár másodperces keresgélés után kiderült, hogy a Canonical szakemberei nem pihennek és már bele is kezdtek a következő Ubuntu Linux fejlesztésébe. Ugyan kódneve (kabala állata - mascot) még nem volt az új verziónak, de száma már igen, ami természetesen a 21.04 lett. Aztán két napra rá már olvasható volt, hogy döntés született az állat nevét illetően is. A „G” betű után a „H” jön, így a listából a Hippo (hippopotamus), vagyis a víziló került kiválasztásra. Egy rövid internetes diszkurzus és gyors szavazás után a „melléknév” is meglett, ami valamiért a Hirsute lett, vagyis „szőrös”. (Be kell valljam kicsit csalódtam…) Itt jegyzem meg, hogy a HH kódnevekből ez már a harmadik. Az előző kettő Hedgehog (sündisznó) és Heron (kócsag, gém) voltak.

Ugyan még hivatalos kabala (mascot) nem létezik, vagyis nem igazán találtam, így a korábbi „megoldásoknak” megfelelően elkésztettem saját elképzelésem első verzióját, aminek alapgondolata azért jól láthatóan a gorilla megoldásából indult ki. Érdeklődéssel várom az ezzel kapcsolatos visszajelzéseket.

Hirsute Hippo

Saját tervezésű vízilovas (21.04) mascot háttérképen

Tervezett fejlesztések

Ha már elindult a folyamat, akkor érdemes azt is tudni, hogy a Canonical szakemberei milyen ütemezéssel tervezik a jövő áprilisi 21.04-es kiadás elkészítését, tesztelését és megjelenítését. Az is mindig érdekes találgatás, hogy a tervek ellenére pontosan milyen fejlesztések kerülnek az új operációs rendszer verzióba?

Az eddig megjelent ütemezési tervek főbb lépései

 

Tervezett főbb fejlesztések listája

 

1987 óta vagyok informatikus. 17 évig tanítottam alkalmazott informatikát. 2009 óta használok több gépen is különféle Ubuntu Linux operációs rendszert. Ezt az oldalt szórakozásból, a kezdő Ubuntu használók támogatása érdekében gondozom.